Yksinluistelijat avasivat kilpailukautensa Vantaalla ja Kuopiossa

25.9.2018

Kuvassa: Kiira Kivisaari, Suvi-Tuuli Suokas
Kuvassa: Kiira Kivisaari, Suvi-Tuuli Suokas
Kuvassa: Annika Hovi, Silja Toimela, Avila Pitkäkangas
Kuvassa: Annika Hovi, Silja Toimela, Avila Pitkäkangas
Kuvassa: Aava Utriainen, Milla Degerlund, Jessika Louhelainen
Kuvassa: Aava Utriainen, Milla Degerlund, Jessika Louhelainen
Kuvassa: Ella Huurinainen, Hilja Nurminen, Jordana Pohjanrinne, Sara Pahkamaa, Emeliina Ekholm
Kuvassa: Ella Huurinainen, Hilja Nurminen, Jordana Pohjanrinne, Sara Pahkamaa, Emeliina Ekholm
Kuvassa: Emmi Ahonen, Pihla Pitkänen, Minea Helske
Kuvassa: Emmi Ahonen, Pihla Pitkänen, Minea Helske
Kuvassa: Adelia Pirnes, Minea Mäkelä, Stella Pomoell
Kuvassa: Adelia Pirnes, Minea Mäkelä, Stella Pomoell
Kuvassa: Natalie Tieva, Aleksandra Kulay
Kuvassa: Natalie Tieva, Aleksandra Kulay
Kuvassa: Natalie Tieva
Kuvassa: Natalie Tieva
Kuvassa: Lumi-Pepita Mäkelä, Nelly Alhopuro, Leo Melén
Kuvassa: Lumi-Pepita Mäkelä, Nelly Alhopuro, Leo Melén
Kuvassa: Sade Tarkiainen, Ava Vaula, Noora Tuukkanen, Cätlyn Aruste, Iiris Keränen, Nella Heikkinen
Kuvassa: Sade Tarkiainen, Ava Vaula, Noora Tuukkanen, Cätlyn Aruste, Iiris Keränen, Nella Heikkinen
Kuvassa: Emma Tynjä
Kuvassa: Emma Tynjä
Kuvassa: Catina Spångberg
Kuvassa: Catina Spångberg
Kuvassa: Emma Forsström
Kuvassa: Emma Forsström
Kuvassa: Klara Isonen
Kuvassa: Klara Isonen
Kuvassa: Kerttu Mäkinen
Kuvassa: Kerttu Mäkinen
Kuvassa: Meri Fagerlund
Kuvassa: Meri Fagerlund
Kuvassa: Kerttu Mäkinen, Meri Fagerlund, Klara Isonen
Kuvassa: Kerttu Mäkinen, Meri Fagerlund, Klara Isonen
Kuvassa: Inka-Sofia Muhonen, Louise Gylling
Kuvassa: Inka-Sofia Muhonen, Louise Gylling
Kuvassa: Erin Pietilä
Kuvassa: Erin Pietilä
Kuvassa: Erin Pietilä
Kuvassa: Erin Pietilä

Yksinluistelijat avasivat kilpailukautensa viikonloppuna Vantaalla Aktia Trophyssa ja Tiksi Cupissa sekä Kuopiossa Silver Skate-kilpailussa. 

Tulokset: 
 

Aktia Trophy 
 

Kansalliset seniorit, naiset, osallistujia 7

1 Suvi-Tuuli SUOKAS ETK 62,12
2 Juulia SYRJÄNEN EVT 60,23 
3 Kiira KIVISAARI ETK 54,76 

Kansalliset juniorit, tytöt, osallistujia 14

1 Silja TOIMELA ETK 105,05
2 Annika HOVI ETK 93,68

3 Aino SAARINEN RauTL 92,74 
...
7 Avila PITKÄKANGAS ETK 85,03

SM-noviisit, tytöt 2004 ja vanhemmat, osallistujia 16

1 Milla DEGERLUND ETK 56,46
2 Sera KURONEN EsJt 55,80
3 Hanna TOIVANEN HTK 53,94 
4 Aava UTRIAINEN ETK 53,61
5 Jessika LOUHELAINEN ETK 51,97 5

SM-noviisit, tytöt 2005 ja nuoremmat, osallistujia 17

1 Yulia FEDOROVA EsJt 56,63
2 Emilia ERKO RauTL 52,16
3 Miimi HEINONEN TapTL 51,40
...
6 Edith MATTILA ETK 49,74 6

A-silmut, tytöt 2007, osallistujia 23

1 Peppiina SAARENKYLÄ TapTL 31,02
2 Aini JOHANSSON KaTa 29,57
3 Matilda MÄKELÄ RauTL 29,23 
...
5 Hilja NURMINEN ETK 28,58 
7 Jordana POHJANRINNE ETK 26,95 
10 Sara PAHKAMAA ETK 26,10
12 Emeliina EKHOLM ETK 25,87 
23 Ella HUURINAINEN ETK 18,31
 
 

A-silmut, tytöt 2008 ja nuoremmat, osallistujia 15

1 Minea HELSKE ETK 31,39
2 Pihla PITKÄNEN ETK 29,99

3 Mirella PELTONEN HTK 29,08 3
...
13 Emmi AHONEN ETK 23,24

Minit synt. 2009, osallistujia 18

1 Minea Mäkelä ETK 45,00
2 Adelia Pirnes ETK 42,00

3 Vilina Tolonen EsJt 41,33
...
8 Stella Pomoell ETK 34,83

Minit synt. 2010 ja myöhemmin, osallistujia 13

1 Ines Salminen HTK 46,00
2 Natalie Tieva ETK 45,33
3 Miila Niittynen PoriTa 42,67
4 Aleksandra Kulay ETK 41,00

 

Tiksi Cup

 

B-silmut synt. 01/07-06/08, osallistujia 14

1. Diana Sokolova RUS 54,67
2. Ella Saastamoinen HyTL 37,33
3. Jenna Sarlin KaTa 36,83
...
14. Leo Melén ETK 25,67

B-silmut synt. 07/08-12/09, osallistujia 17

1. Elizaveta Tonkoshkur RUS 55,00
2. Minttu Hirvonen KaTa 51,00
3. Mai Tarvainen KaTa 45,33
4. Lumi-Pepita Mäkelä ETK 37,50
...
10. Nelly Alhopuro ETK 31,00

Minit, osallistujia 18

1. Alisa Sosedkina RUS 47,00
2. Ada Ulmanen PTL 39,00
3. Noora Tuukkanen ETK 38,67
4. Ava Vaula ETK 37,33

...
11. Nella Heikkinen ETK 29,50
13. Sade Tarkiainen ETK 27,33
15 Iiris Keränen ETK 24,50
18. Cätlyn Aruste ETK 18,67

 

Silver Skate

 

Advanced novice girls, osallistujia 29

1 Janni RIEKKINEN KuLS 87.27   
2 Nella PELKONEN Koove 86.11  
3 Etta KUUSINEN Koove 83.52
...
8 Emma TYNJÄ ETK 75.14

Novice B 2005 and later, osallistujia 39

1 Catina SPÅNGBERG ETK 43.75
2 Emma FORSSTRÖM ETK 42.23

3 Ella LEIMI HSK 40.34 

Debs A, osallistujia 33

1 Anna BERGSTRÖM HTK 51.11
2 Meri FAGERLUND ETK 50.78
3 Pihla BERGMAN HTK 48.02 
...
14 Klara ISONEN ETK
27 Kerttu MÄKINEN ETK

Springs A, osallistujia 21

1 Reea PUUSTINEN PTL 30.85
2 Sofia PUUSTINEN PTL 30.49  
3 Inka-Sofia MUHONEN ETK 30.44
...
7 Louise GYLLING ETK 29.26

Starlets 2004 and before, osallistujia 2

1. SUHONEN Pinja VarTa 32,00
2. PIETILÄ Erin ETK 29,67